Lata 1989 – 2009

Dzieje po roku 1989 – historia najnowsza

Początek 1990

Pierwszy etap reaktywacji Lechii – pierwsze kontakty członków Związku Akademickiego „Młoda Polska” z przyszłym Patronem Korporacji Lechia Sylwestrem Kuberą.

Lata 1990-1991

Spotkania Sylwestra Kubery ze studentami zainteresowanymi ideą korporacyjną. W ramach tych przygotowań, po raz pierwszy po II Wojnie Światowej na inauguracji roku akademickiego wystąpił poczet sztandarowy Korporacji, miało to miejsce w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Uchwała Senatu UAM o rejestracji Lechii.

1992

Wystąpienie pocztu sztandarowego podczas uroczystości nadania Doktoratu Honoris Causa UAM Janowi Nowak-Jeziorańskiemu.

kwiecień – listopad 1993

Drugi etap reaktywowania Lechii, na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu – spotkania studentów tworzących grupę inicjatywną z Sylwestrem Kuberą.

18 grudnia 1993

Uroczystości kończące reaktywowanie Korporacji Lechia: msza święta, komersz w Kasynie Oficerskim z udziałem zaproszonych gości, m.in. rektorów Akademii Ekonomicznej i Uniwersytetu Adama Mickiewicza, filistrów przedwojennych korporacji i korporantów z Polski.

Pierwsze kroki 1994

Pierwszy konwent wyborczy w reaktywowanej „Lechii”.

luty/marzec 1994

Przekazanie przez władze Akademii Ekonomicznej byłej „harcówki” w DS. „Feniks” na potrzeby „Lechii”. Jest to odtąd kwatera Korporacji.

grudzień 1994

Pierwszy komersz gwiazdkowy, w czasie którego Sylwestrowi Kuberze nadano tytuł PATRONA LECHII.

luty 1995

Pierwszy w reaktywowanej Lechii BAL SELEDYNOWY – w auli AE, na ok. 240 osób, pod patronatem Rektora Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

czerwiec 1995

Uczestnictwo delegacji Lechii w czasie uroczystości Bożego Ciała w Poznaniu. W skład delegacji wchodzi poczet sztandarowy oraz jej członkowie, którzy przebywają w Poznaniu. Od 1995r. jest już tradycją uczestnictwo delegacji Konwentu w corocznej procesji Bożego Ciała.

październik 1995

Uchwała konwentu w sprawie nadania tytułu Filistra Honoris Causa prof. dr hab. Bohdanowi Gruchmanowi – Rektorowi Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

lipiec 1996

Udział pocztu sztandarowego w czasie uroczystości nadania tytułu Doktora Honoris Causa AE Margaret Tchatcher.

październik 1996

Udział czteroosobowej delegacji Korporacji Lechia w V Zjeździe Korporacji Chrześcijańskich w Budapeszcie.

czerwiec 1997

Komersz rocznicowy, w czasie którego nastąpiła uroczystość nadania tytułu Filistra jedenastu członkom Konwentu – są to pierwsi Filistrzy odrodzonej Korporacji. Wśród gości była m.in. delegacja korporacji niemieckich. Komersz odbył się w Domu Łowieckim, natomiast w części wesołej atrakcją był przejazd po Poznaniu wynajętym tramwajem, w którym zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

czerwiec 1998

Komersz rocznicowy w Domu Łowieckim, wśród gości byli m.in. rektorzy Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Akademii Ekonomicznej oraz Akademii Medycznej. W części wesołej atrakcją był rejs po Warcie statkiem wycieczkowym.

styczeń 1999

„Wieczornica” zorganizowana m.in. przez Lechię, poświęcona 80 – tej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i jego dowódcom: gen. gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu i Stanisławowi Taczakowi. Udział wzięli m.in. Pan Jerzy Gogołkiewicz (wnuk gen. Taczaka) oraz Pan Tadeusz Jeziorowski (kustosz Muzeum Wojskowego w Poznaniu).

marzec 1999

Śmierć Patrona Lechii Sylwestra Kubery.

marzec 2000

Szósty Bal Seledynowy, po raz pierwszy zorganizowany aż na dwóch piętrach Akademii Ekonomicznej. Od kilku lat na dobroczynnych Balach Seledynowych rokrocznie bawi się ok. 300 osób. Ich gośćmi są przedstawiciele niemalże wszystkich władz miejskich i wojewódzkich, rektorzy uczelni poznańskich, elita biznesu i oczywiście studenci. Pieniądze zbierane podczas bali przeznaczane są na domy dziecka, fundacje oraz różnego rodzaju stowarzyszenia prowadzące działalność charytatywną.

17 – 18 czerwca 2000

Uroczystości 80 – lecia Lechii, w tym msza św. w Farze, komersz rocznicowy w Ratuszu poznańskim – w Sali Renesansowej. Gośćmi komerszu byli m.in. rajcy miejscy oraz kilku Rektorów uczelni poznańskich. Część wesoła odbyła się na najwyższym piętrze czerwonego wieżowca Akademii Ekonomicznej. Niejako w ramach obchodów rocznicy Lechii powstała praca magisterska Pani Agnieszki Zarzyńskiej p.t. – „Konwent Lechia Korporacja Studentów Uczelni Poznańskich. Historia i współczesność?”.

styczeń 2001

Wystawa, trwająca 3 tygodnie, w gmachu głównym AE poświęcona Lechii. Styczeń zabawa karnawałowa w restauracji W-Z w Poznaniu, przy ul. Fredry.

† Śmierć Filistra Wiktora Hempowicza.

2001

Członek Lechii Sławomir Mucha został odznaczony przez rektora Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie dyplomem za pracę na rzecz reaktywacji przedwojennej lubelskiej Korporacji Concordia.

czerwiec 2002

Komersz rocznicowy, w trakcie którego za sprawą dużego zaangażowania Lechity Daniela Nowickiego nastąpiła reaktywacja dwóch poznańskich korporacji: „Chrobrii” i „Baltii”.

2003

Otwarcie nowej kwatery Korporacji Lechia przy ul. Limanowskiego 12 w Poznaniu.

grudzień 2003

Komersz gwiazdkowy w auli Liceum św. Marii Magdaleny, w trakcie którego reaktywowano Korporację Batoria z Torunia.

marzec 2004

Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Lechity Filistra Bartłomieja Wróblewskiego dochodzi do reaktywacji Korporacji Magna-Polonia.

listopad 2004

Patriotyczne spotkanie ogólnokorporacyjne na kwaterze, w którym wzięli udział Korporanci Sarmatii, Chrobrii, Magna-Polonii i oczywiście Lechii.

luty 2005

Bal Seledynowy został po raz pierwszy od reaktywacji zorganizowany poza uczelnią, mianowicie w najlepszym jak na owy czas hotelu w Poznaniu – Hotelu Mercure.

czerwiec 2005

Uroczystości z okazji 85 – lecia istnienia Lechii: Msza św. w Kościele św. Wojciecha, zwiedzanie Krypty Zasłużonych Wielkopolan jak i wzgórza św. Wojciecha, złożenie hołdu poległym i zmarłym korporantom przed tablicami w krużganku kościoła o.o. Dominikanów i przejście do Domu Łowieckiego, gdzie odbywa się komersz.

Dodaj komentarz